Pieseň ES 453
Ježiši, drahý poklad môj, spasenia môjho základ, zdroj; po Tebe túžim úprimne: Zjav sa mi, Pane, buď pri mne! Ó Ježiši, ó Ježiši!
Čítanie Božieho slova z G 5, 13 – 17
„Lebo vy ste k slobode povolaní, bratia. Len aby vám sloboda nebola zámienkou (povoľovať) telu, ale v láske slúžte si vospolok. Lebo jedno prikázanie obsahuje celý zákon v plnosti, ono: Milovať budeš blížneho svojho ako seba samého. Ale ak sa hryziete a žeriete medzi sebou, pozor, aby ste sa navzájom nezničili. Hovorím však: Žite podľa Ducha a nebudete vykonávať žiadosti tela. Lebo telo žiada proti duchu a duch proti telu; navzájom si odporujú, aby ste nerobili, čo by ste chceli.“
Milí bratia a sestry!
O evanjeliu hovoríme, že je to dobrá správa – radostné posolstvo. Vedeli by sme však povedať, v čom spočíva tá radosť, ktorú nám evanjelium prináša?
Sloboda
Kľúčovým pojmom je pojem sloboda. Evanjelium nám znie na Vianoce, pretože sa nám narodil Spasiteľ. Evanjelium nám znie na Veľký piatok, pretože Spasiteľ za nás umrel a evanjelium nám znie na Veľkú noc, lebo Spasiteľ vstal z mŕtvych. Evanjelium nám znie vždy vtedy, keď je reč o Ježišovi Kristovi, pretože On nás vytrhol z moci smrti a hriechu a daroval nám slobodu. Tým sa stal naším Spasiteľom. Z toho sa radujeme, keď počujeme evanjelium a to je jeho hlavným posolstvom, ktoré dnes apoštol Pavel pripomína kresťanom v Galácii.
Radosť
Vieme si predstaviť človeka, ktorý prežije niekoľko rokov vo väzení? Povieme si: taký človek sa určite veľmi teší, keď ho konečne pustia na slobodu. Áno, určite sa každý teší, ak sa zbaví pút. Avšak nemusí to byť vždy také jednoduché.
Ťažkosti
Ak človek strávil vo väzení mnoho rokov a zrazu sa vráti do spoločnosti, v ktorej celé tie roky nežil, prináša mu to neraz aj mnoho problémov. Svet vonku sa zmenil, zmenili sa ľudia, zmenili sa vzťahy. Nedá sa jednoducho pokračovať tam, kde sa pred rokmi prestalo. Takýto človek si zrazu nevie nájsť cestu k tým, s ktorými si predtým rozumel, cíti akúsi neistotu ba možno až frustráciu z toho, že nič nie je tak ako to bolo predtým a že on vlastne nevie, čo má so svojou slobodou robiť.
Nežná revolúcia
Spomínate si na obdobie Nežnej revolúcie? Na to veľké nadšenie a radosť, ktoré vtedy strhli celý národ? Spomínate si na tú jednotu, svornosť a úľavu, ktorú pociťovali najmä tí, na ktorých tvrdo dopadala krutá ruka predošlého režimu? To je veľmi krásny príklad reakcie na správu o vyslobodení. Spadla železná opona, spadli putá a my sme sa všetci nesmierne tešili. No čo prišlo potom? Pre nás všetkých to bol zrazu úplne nový život, na ktorý sme neboli zvyknutí. Boli sme zmätení z toho, že sú zrazu všade iné ceny, v našich mestách sa objavujú súkromné obchody či podniky a vôbec nič nám nehovorili pojmy ako „akcia“ alebo „konkurencia,“ ktoré dnes už bežne používame. Mnohých táto nová situácia priviedla až k tomu, že začali banovať za predošlými časmi a mali pocit, že tento nový svet nie je pre nich.
Radosť kresťanov
Aj pre nás, kresťanov, by mala byť radosť tou prvou a základnou emóciou, ktorú prežívame. Veď Pán Ježiš nás vyslobodil z moci smrti a z moci hriechu. Na nás by preto malo byť veľmi jasne vidieť, že si to uvedomujeme a radujeme sa z toho. Cirkev by mala byť spoločenstvom radujúcich sa ľudí, služby Božie by mali byť o plesaní, oslave Boha a radosti. Je to však vždy tak? Nie sú naše spoločenstvá často mŕtvolne strnulé až deprimujúce? My sme predsa povolaní k slobode rovnako, ako boli kresťania v Galácii.
Varovanie
Apoštol však okrem tohto pripomenutia dáva galatským bratom a sestrám aj napomenutie, ako majú so svojou slobodou naložiť. Ak teraz v slobode povolia svojmu telu, čím sa nemyslia len telesné žiadosti ale najmä egoistické ľudské emócie, prinesie im sloboda sklamanie a utrpenie. Ak sa začnú „hrýzť a žrať“ navzájom, ak podľahnú sebastrednosti, namyslenosti, ak sa budú navzájom ohovárať, upodozrievať či sa priamo obviňovať, sami sa zničia. To je veľmi vážne napomenutie, ktoré ani dnes nemožno v žiadnom spoločenstve ignorovať.
Láska
Naopak, Kristovi vykúpenci majú od Krista prijať nielen slobodu ale aj príklad Jeho života a najmä príklad Jeho lásky. Pavel preto svojim a aj nám pripomína prikázanie, o ktorom už Pán Ježiš povedal: „To čiň a budeš spasený!“ Aj Pavel dnes píše, že v prikázaní lásky je obsiahnutý celý zákon. Preto aj v časoch slobody – ba práve v časoch slobody, kedy zdanlivo môžeme napísať všetko bez cenzúry, kedy môžeme slobodne hovoriť čo si myslíme a môžeme robiť čo chceme, musíme o to viac pamätať na zákon lásky. On musí byť našou vlastnou vnútornou normou, ktorá nám ukáže, čo ešte môžeme a čo už nie. Sloboda mi vraví, že môžem smelo vyliať na brata vedro nadávok. Zákon lásky mi však vraví, že to robiť nemám a so svojimi pocitmi mám naložiť v duchu lásky, ktorej dokonalý príklad mám v Pánovi Ježišovi.
Nech sú Pavlove slová aj našim základným usmernením pre život v slobode. Radujme sa z oslobodenia, buďme spoločenstvom radosti, no potom žime v láske, aby sme sa svojou vlastnou nerozumnosťou do moci hriechu opäť nedostali. Amen.
Modlitba
Pane Ježiši Kriste, Ty nám dávaš príklad dokonalej lásky. S láskou si vyučoval, s láskou si slúžil, no s láskou si aj napomínal a neprehliadal hriech. Z lásky si nastúpil na cestu utrpenia a z lásky si pre nás vybojoval ten ťažký boj, ktorý nám dáva slobodu od moci hriechu a smrti. Prosíme Ťa, uč nás svojej láske a dávaj nám pamätať na to, že sloboda a láska spolu veľmi úzko súvisia a že jedine životom v láske si môžeme uplatniť dar slobody, ktorý nám dávaš. Amen.
Pieseň ES 238
Slávže, duša nebies Pána, srdce nech sa rozhorí, spásu, milosť On ti dáva, nech sa pred Ním svet korí: Sláva, sláva buď Mu sláva slávy večnej Kráľovi!