Domáca pobožnosť na 18. nedeľu po Svätej Trojici (29. september 2024)

Pieseň ES 454

Ježiši, keď sa Tvoja milosť mi zjavila, akože duša moja by Ťa opustila a šla radšej za klamnou telesnou žiadosťou, ako za zasľúbenou nebeskou radosťou?

Čítanie Božieho slova z 5M 10, 12 – 15

„Izrael, čo žiada teraz od teba Hospodin, tvoj Boh? Len to, aby si sa bál Hospodina, svojho Boha, aby si chodil len po Jeho cestách, aby si Ho miloval, aby si slúžil Hospodinovi, svojmu Bohu, celým srdcom a celou dušou, aby si zachovával príkazy Hospodinove i Jeho ustanovenia, ktoré ti dnes prikazujem, aby ti bolo dobre. Hľa, Hospodinovi, tvojmu Bohu, patrí nebo i nebesá nebies, zem i všetko, čo je na nej; ale iba k tvojim otcom priľnul Hospodin s láskou a vyvolil si ich potomstvo, totiž vás, spomedzi všetkých národov, ako je tomu dodnes.“

Milí bratia a sestry!

Piata kniha Mojžišova je v podstate jedným veľkým príhovorom Mojžiša k ľudu. Izrael je na konci cesty a Boh mu chce skrze Mojžiša povedať niekoľko dôležitých vecí prv, ako mu dá zasľúbenú krajinu.

Posolstvo

Celé posolstvo tejto knihy by sme mohli veľmi zjednodušene zhrnúť do niekoľkých bodov: Hospodin ľudu pripomína svoje skutky, ktorými mu dokázal svoju priazeň, Hospodin dáva nové zasľúbenia a Hospodin vyžaduje poslušnosť a zachovávanie Jeho ustanovení.

Požiadavky

Božie požiadavky sú spomenuté aj v dnešných slovách. Hospodin chce, aby sa Ho ľud bál, aby chodil po Jeho cestách, aby Ho miloval a slúžil Mu, zachovávajúc Jeho ustanovenia. Je to priveľa? V podstate ide len o tri požiadavky.

Rešpekt

Tou prvou vecou, ktorú Boh od svojho ľudu žiada je rešpekt. Je to prirodzené, veď Boh je najvyššou autoritou. To, že dnes je moderné žiť bez rešpektu k autoritám vôbec neznamená, že je to správne. Ľudia vždy mali rešpekt k tým, ktorí pre nich predstavovali nejakú formu vrchnosti či už to boli rodičia, učitelia, richtári, vládcovia a na samom vrchole Boh. Tento rešpekt sa prejavoval úctivým správaním a morálnymi hranicami, ktoré človek mal pri uvažovaní i hovorení o týchto ľuďoch. Dnes už ľudia takéto limity často nemajú, preto je bežné, že počujeme sťažnosti, nadávky aj kritiku rovnako na adresu ich rodičov ako aj na adresu Boha. Aj v dnešných slovách však čítame, že Boh žiada od svojho ľudu, aby sa Ho bál, čím nie je myslený strach ale bázeň, čo je vlastne úcta a rešpekt.

Láska

S bázňou veľmi úzko súvisí láska. Ak si niekoho vážime alebo máme pred ním rešpekt no nemáme v srdci lásku k nemu, je náš rešpekt síce pekný, ale chladný. Je to podobné ako keby v našich parlamentných či prezidentských voľbách vyhral človek, ktorého sme nevolili a ktorý sa nám nepáči. Môžeme povedať: „rešpektujem to,“ no tým to končí. Víťaza volieb s rešpektom akceptujeme, no neprechovávame k nemu nijaké ďalšie city. Ani len sympatiu, nie ešte lásku. Boh nechce, aby sme Ho rešpektovali takýmto prázdnym a chladným rešpektom. On od nás chce rešpekt, aký mávame napríklad k rodičom alebo osobnostiam, ktoré máme radi. To je vzťah, ktorý ctí i miluje zároveň.

Služba

A prirodzeným ovocím takéhoto vzťahu je potom služba. Pretože kým pre rešpektovaného ale neobľúbeného víťaza volieb nie sme ochotní urobiť nič, pre milovaného rodiča, učiteľa či vodcu sme ochotní urobiť veľa. Ak teda aj Pán Boh žiada od nás službu a poslušnosť, nemôžeme vidieť túto požiadavku na začiatku reťazca ale na jeho konci. Všimnime si, že ani v dnešných slovách nie je požiadavka služby a poslušnosti na prvom mieste. Je takmer na konci, pretože ochotná služba má prirodzene vyplynúť zo vzťahu, ktorý je plný úcty a lásky.

Výhody

Ak by niekto mal dojem, že Hospodin si egoisticky vyžaduje úctu, lásku i poslušnosť aby upevnil svoje postavenie v ľude, je to omyl. Hospodin – ako to aj dnes čítame – je mocný Boh. Jemu patrí zem i nebesá. On si nepotrebuje vynucovať poslušnosť, pretože na rozdiel od politického vodcu, ktorého hviezda môže rýchlo zhasnúť a moc skončiť, Božia moc neskončí. Boh nehovorí o svojich požiadavkách kvôli sebe ale kvôli ľuďom. Izrael má ctiť, milovať a poslúchať Boha, aby mu bolo dobre. Hospodinu ide o blaho národa a ak ľud príjme tieto Božie požiadavky, pomôže sám sebe. Veď v každom vzťahu sa žije lepšie, ak je v ňom úcta, láska a služba. Ak sú tieto tri hodnoty prítomné napríklad v manželstve, rodine či na pracovisku, je život hneď krajší.

Vyvolenie

Napokon nemožno obísť ani pripomenutie Božieho vyvolenia. Hospodinovi patrí celá zem, no iba k Izraelu priľnul s láskou a vyvolil si ho spomedzi všetkých národov. Pre Izrael je to o dôvod naviac, aby si ctil, miloval a poslúchal Hospodina.

Dnešné slová nie sú len historickým záznamom Mojžišových rečí. Skrze Pána Ježiša Krista sme už aj my Božím ľudom. Božie vyvolenie sa rozšírilo na všetkých, ktorí videli hviezdu nad Betlehemom, prišli ku golgotskému krížu a zastali nad prázdnym hrobom Spasiteľa Ježiša Krista. Dnes už aj o nás platí, že k nám priľnul Boh s láskou. Preto aj nám je určená výzva, aby sme Pána Boha ctili, milovali a poslúchali. Robme to vo vedomí, že tým robíme dobre aj sebe. Amen.

Modlitba

Drahý náš nebeský Bože, ďakujeme Ti, že si nás povolal za svoj ľud, že skrze svojho Syna Ježiša Krista nás všetkých povolávaš k sebe a že skrze Jeho smrť a vzkriesenie môžeme mať nádej, ba istotu večného života s Tebou. Oslavujeme Ťa a vyvyšujeme ako toho, komu patrí nebo, zem i všetko čo je na nej a prosíme Ťa, svojim Duchom povzbudzuj nás, aby sme Ti v bázni i láske verne slúžili, konajúc Tvoju svätú vôľu po všetky dni. Amen.

Pieseň ES 447

Chcel by som, Bože, Tvoju vôľu plniť, v bázni pred Tebou ustavične chodiť, v živote celom Krista nasledovať, cnostne sa chovať.