Pieseň ES 495
Pane, vierou osvieť ma pri pravdy hľadaní, žiara Tvoja príjemná je sťa úsvit ranný; túžbou si mi od mladosti a vrchol všetkej múdrosti; ó, zjav mi, ó, zjav mi, ó, zjav mi Otca môjho, nebeského, ochranný štít buď mi v pokušeniach, buď duši oltárom posvätenia, k spáse veď ma.
Čítanie Božieho slova z Pr 2, 1 – 8
„Syn môj, ak prijmeš moje slová a zachováš si v mysli moje prikázania, ak nachýliš ucho k múdrosti a nakloníš srdce k rozvahe, keď si na pomoc zavoláš rozumnosť, keď sa svojím hlasom dovolávať budeš rozvahy, ak ju budeš hľadať ako striebro a sliediť po nej ako po skrytých pokladoch, vtedy pochopíš bázeň pred Hospodinom a nájdeš poznanie Boha. Lebo Hospodin dáva múdrosť, z Jeho úst je poznanie i rozvaha. On uchováva úspech pre statočných, je štítom pre tých, čo žijú bezúhonne, keď chráni chodníky práva a stráži cestu svojich zbožných.“
Milí bratia a sestry!
Kniha prísloví je zbierkou poučných výrokov, ktoré sa dotýkajú každodenného praktického života a čitateľa chcú priviesť k spokojnému a šťastnému životu. Za jej autora sa považuje kráľ Šalamún, ktorý bol Pánom Bohom obdarený mimoriadnou múdrosťou.
Nabádanie
Samotné poučné výroky a príslovia začínajú až v desiatej kapitole. Prvých deväť kapitol obsahuje rozsiahle ale dôležité nabádanie k tomu, aby čitateľ pozorne počúval tieto výroky a hľadal v nich poučenie pre seba a svoj život, pretože mu to prinesie úžitok. Celých deväť kapitol autor knihy hovorí o tom, že múdrosť a poučenie je určené každému: mladému i starému. Múdrosti majú naslúchať deti, mládenci i dospelí, každý človek v každej životnej situácii sa má uchyľovať k múdrosti a správať sa rozumne.
Kto komu hovorí
Prvé verše 2. kapitoly, z ktorej je dnešný biblický text, sú príhovorom otca k synovi, pričom to samozrejme neznamená, že všetky slová tejto knihy sú určené len synovi kráľa Šalamúna. Ide o zbierku poučení, ktoré odovzdáva starší mladšiemu, skúsený menej skúsenému, múdry a rozumný menej rozumnému, pričom oným „synom“ je každý, kto sa započúva do Šalamúnových slov.
Intenzita
Čo nás ale upúta viac je intenzita, s akou hovoriaci nalieha na počúvajúceho. Až ôsmymi slovesami hovoriaci povzbudzuje poslucháča k hľadaniu múdrosti. Onen pomyselný syn má prijať počuté slová, zachovať prikázania, nachýliť ucho k múdrosti, nakloniť srdce k rozvahe, zavolať na pomoc rozumnosť, dovolávať sa rozvahy a hľadať ju i sliediť po nej. To všetko sú aktivity, ktoré vedú k jednému: k hľadaniu múdrosti, pričom hovoriaci – otec, mu v tejto úlohe pomáha tým, že ho usmerňuje a to na základe vlastnej skúsenosti, pretože sám kedysi rovnako hľadal a našiel múdrosť.
Zdroj múdrosti
Pritom je dôležité si uvedomiť, že otec, hovoriaci, autor dnešných slov týmto nabádaním neukazuje na seba a svoju múdrosť. Hoci synovi hovorí: „Ak prijmeš moje slová a zachováš si v mysli moje prikázania,“ neznamená to, že on je pôvodcom múdrosti. V ďalších veršoch totiž jasne ukazuje na Hospodina ako na pôvodcu všetkej múdrosti. Jeho rada a prikázanie teda spočíva v tom, aby sa syn obracal k Bohu a u Neho hľadal múdrosť pre svoj život.
Poznanie Boha
Ak bude syn hľadať múdrosť u Boha, ak bude pozorne naslúchať rečiam, ktoré učia o Bohu, pochopí bázeň pred Hospodinom a nájde poznanie Boha. Toto je skutočnosť, ktorá platí všeobecne. Hospodina nemožno nájsť a poznať bez toho, aby človek načúval Jeho hlasu. Dnes si mnoho ľudí pletie pojem „poznať Hospodina“ s pojmom „vedieť o Hospodinovi.“ Na internete či v médiách, ale aj v bežnom živote, sa o Bohu – spravidla kriticky alebo pohŕdavo – často vyjadrujú práve tí, ktorí o Ňom nič nevedia a nepoznajú Ho. Pritom iba ten, kto pozorne načúva Božiemu slovu, môže Hospodina skutočne spoznať a ani tak to poznanie nie je dokonalé, pretože Hospodin nás nespočetne mnohokrát prevyšuje. Napriek tomu je Jeho spoznávanie našou celoživotnou úlohou, pretože čím viac Hospodina spoznávame, tým viac žasneme nad Jeho veľkosťou, mocou i múdrosťou ale aj nad Jeho láskou a dobrotivosťou, ktorá sa prejavila a dokázala v Božom Synovi – Ježišovi Kristovi. Áno, aj evanjeliová správa o spasení človeka a teda aj našom spasení je predmetom spoznávania Hospodina, pretože kto nenájde a nespozná Hospodina, nedozvie sa ani o ponuke večného života, ktorú má pre neho Hospodin v Ježišovi Kristovi. Čím viac Hospodina spoznávame, tým viac rastie naša viera i bázeň – teda úcta a rešpekt pred Ním. Preto aj Šalamún dnes hovorí, že ak si človek nakloní ucho i srdce Božiemu hlasu, spozná Hospodina a pochopí bázeň pred Ním.
Hospodin – pôvodca všetkého
Druhá polovica dnešného textu je poukazom na Hospodina a Jeho moc. Šalamún, otec, hovoriaci k synovi, ukazuje na Pána Boha ako na toho, ktorý dáva múdrosť, z ktorého úst je poznanie i rozvaha, ktorý uchováva úspech, chráni cestu a chodníky zbožných a tak sa stáva ich štítom. Hospodin je teda pre človeka nie len zdrojom poučenia, ale aj osobným verným ochrancom a pomocníkom. Nie je iba pasívnou truhlicou poznania, ku ktorej treba prísť a nabrať si. Je aktívnym, konajúcim spoločníkom, ktorý sprevádza tých, čo Ho hľadajú. Hľadať Hospodina a načúvať Jeho hlasu tak neprináša iba nejaké racionálne rozumové poznanie, poučenie, ktoré si človek vypočuje podobne ako dobrú prednášku. Prináša to vzťah, ktorého ovocím je neustála aktívna Božia prítomnosť v živote človeka.
Sme pozvaní, aby sme aj my hľadali Hospodina a načúvali hlasu múdrosti, ktorej sa nám dostáva v Božom slove. Čiňme tak každý deň, aby sme stále viac poznávali Hospodina, budovali sa vo viere a nachádzali v Bohu pevný štít pre svoj život. Amen.
Modlitba
Všemohúci náš Bože, od Teba je všetka múdrosť i všetko poznanie, Ty chrániš chodníky práva i cestu svojich zbožných a stávaš sa štítom pre tých, čo žijú bezúhonne. Prosíme Ťa, vyučuj aj nás svojej múdrosti, daj znieť Tvojmu hlasu v našom živote, ukazuj nám cestu a nadovšetko denne pripomínaj svoju lásku, zjavenú a dokázanú nám v Tvojom Synovi Ježišovi Kristovi. Kiež tak denne rastieme v poznávaní Tvojej moci i lásky a v bázni pred Tebou vyvyšujeme Tvoje meno naveky. Amen.
Pieseň ES 228
Ako by som, Tvorca sveta, Tvoju múdrosť skúmať smel, akou vedomosťou Teba prevyšovať by som chcel!? Hranice má múdrosť ľudská – bez hraníc je múdrosť božská; čím viac sa jej učíme, tým viac sa jej koríme.