Domáca pobožnosť na 3. nedeľu po Veľkej noci (21. apríl 2024)

Pieseň ES 136

 

Ježiš žije a ja s Ním! Kde je, smrť, kde hrôza tvoja? On víťazstvom preslávnym i mne život vybojoval. Svetlo svojim zosiela, v tom je moja dôvera.

 

Čítanie Božieho slova z 1Pt 2, 11 – 17

 

„Milovaní, napomínam vás ako cudzincov a hostí, aby ste sa zdržiavali telesných žiadostí, ktoré bojujú proti duši. Vaše správanie medzi pohanmi nech je vzorné, aby – vidiac vaše dobré skutky – oslavovali Boha v deň navštívenia pre to, pre čo vás (teraz) ohovárajú ako zločincov. Poddaní buďte kvôli Pánovi každému ľudskému zriadeniu, či už kráľovi ako najvyššiemu, alebo vladárom, ktorých On posiela trestať všetkých, čo zle robia, a chváliť tých, čo dobre robia. Lebo to je vôľa Božia, aby ste dobre robiac, umlčali nerozumnosť nevedomých ľudí ako slobodní, ktorým sloboda nie je zásterkou zlosti, ale ako Boží služobníci! Všetkých si uctite, bratstvo milujte, Boha sa bojte, kráľa ctite!“

 

Milí bratia a sestry!

 

Dnešný text má v Biblii nadpis Vzorné správanie a presne tak vystihuje to, o čo pisateľovi listu – pravdepodobne apoštolovi Petrovi – ide.

 

Doba vzniku

Pri čítaní listov si musíme vždy uvedomovať, v akej dobe boli napísané. Bolo krátko po smrti a vzkriesení Pána Ježiša, v Jeruzaleme ešte žili svedkovia golgotských udalostí a apoštolovia mali v živej pamäti prísľub Pána Ježiša, že príde a všetkých vezme k sebe. Nikomu by vtedy ani nenapadlo, že aj po dvetisíc rokoch sa to ešte nestane. Boli presvedčení, že je to otázka veľmi blízkej budúcnosti a tak vnímali čas, ktorý prežívali ako prechodný a krátky. Z listov počúvali, že „koniec je blízko“ „Pán prichádza“ a „vykupujte čas.“ Žili tak v presvedčení, že všetko ostatné už prestáva mať zmysel a najdôležitejšie je v maximálnej možnej miere sa venovať duchovným veciam a pripravovať sa na odchod z tejto časnosti a na stretnutie s Kristom.

 

Prostredie

To všetko sa pritom dialo vo veľmi nehostinnom prostredí. My v našej – stáročiami kresťanskej výchovy poznačenej dobe – si len ťažko dokážeme predstaviť tú rozpustilosť a morálny úpadok, ktorý vládol všade naokolo. Obzvlášť prístavné mestá a obchodné križovatky boli skazené. Všade plno alkoholu, prostitúcie, vulgárnosti a rôznych nerestí, ktoré lákali tých, čo do mesta prišli a nikdy ešte nič také nezažili. Ľudia, ktorí v opojení alkoholom či vášňami strácali súdnosť i zábrany a upadali na morálne dno. Apoštolovia nechceli, aby na ulici váľal sa opitý kresťan vedľa opitého Gréka, aby v náručí jednej ženy užívali si Gréci spolu s kresťanmi a aby všetci svorne v otupení zmyslov vykrikovali či vyspevovali oplzlosti. To sa na kresťanov nesvedčí. Preto aj pisateľ dnešných slov tak naliehavo varuje pred žiadostivosťou.

 

Žiadostivosť

V dnešnom civilizovanom a zväčša kresťanskom prostredí si už len ťažko vieme predstaviť, čo toto slovo znamenalo vtedy, preto mu pripisujeme iný význam a často sme tak na seba či na iných priveľmi prísni. Ak pisateľ píše, aby sa kresťania zdržali telesných žiadostí, určite nemá na mysli to, že si kresťan nesmie vypiť pohárik vína či dať si pivo, že sa nesmie dobre najesť alebo sa zabaviť na plese či potešiť sa so svojou manželkou či žena so svojim manželom. Túžba po zábave, relaxe, dobrom jedle alebo aj po obveselení mysle je prirodzená. Pisateľovi však ide o to, aby ani pri tom kresťan nestrácal súdnosť a nestával sa v opojení mysle iným, spravidla vulgárnym alebo až agresívnym človekom. Ak čítame aj dnešné slová komplexne vidíme, že pisateľovi ide hlavne o to, aby kresťania dávali svojim správaním dobrý príklad ostatným ľuďom.

 

Misia

Pre mnohých pohanov bola viera v Krista bláznovstvom a nejedni si obrazne povedané klepali na čelo pri pohľade na kresťanov. Avšak práve vzorné správanie kresťanov má ostatným ukázať Kristovu moc. Ak kresťania z moci evanjelia a Ducha Svätého dokážu opustiť oplzlé orgie pohanov a nie len sa správať slušne ale sa možno aj zabaviť novým, slušným spôsobom, ukazuje to, že Kristus má naozaj moc meniť ľudské životy. A ak sa raz títo pohania dostanú do ťažkostí, možno si spomenú na mocného Krista, ktorého videli v správaní kresťanov a ktorého tak vďaka nim spoznali. To je význam slov: „Vaše správanie medzi pohanmi nech je vzorné, aby – vidiac vaše dobré skutky – oslavovali Boha v deň navštívenia pre to, pre čo vás (teraz) ohovárajú ako zločincov.“ Inak povedané: „Vydávajte vzorným správaním dobré svedectvo o Bohu, aby ľudia – keď to raz budú potrebovať – spomenuli si na Boha, pre ktorého vás teraz ohovárajú.“ Tak sa vlastne obyčajný každodenný život kresťana stáva misiou. Bez kázní a presviedčania.

 

Poddanosť

Život kresťana je však životom pokory. To je ďalším praktickým napomenutím pisateľa listu pre kresťanov. V tých dobách bolo moderné búriť sa a protestovať proti vládam rovnako ako je to dnes. Kresťan však má byť poddaný vrchnostiam a žiť v úcte voči ľuďom.

 

Znaky slobodného Božieho služobníka

Pisateľ listu nazýva kresťanov slobodnými, no nie preto, že si môžu robiť čo chcú a žiť tak podobne ako pohania okolo nich. Práve naopak, kresťania sú slobodní od moci hriechu, tento ich viac nemôže stiahnuť do priepasti večnej smrti a preto sa majú správať vzorne. Znakom ich života má byť úcta k ľuďom, láska k bratom, bázeň pred Bohom a poslušnosť pred vrchnosťou.

 

Príkladný slušný život je aj dnes hodnota, ktorú môžeme sami vyznávať no ju aj vrelo odporúčať všetkým okolo nás. Mnohým je blízka, hoci nie sú kresťanmi. O čo viac máme slušne a príkladne žiť my, ktorí sa označujeme menom Pána Ježiša Krista, poznáme Božie slovo a z neho aj Božiu vôľu, tlmočenú napríklad dnešnými slovami. Čím viac sa hrdíme, že sme kresťania, tým menej máme výhovoriek na to, aby sme v živote žili a konali inak než to dnes pisateľ od nás chce. Amen.

 

Modlitba

 

Drahý náš nebeský Bože, ďakujeme Ti za dar spasenia, daný nám v Tvojom Synovi, Ježišovi Kristovi. Ďakujeme Ti, že Jeho smrťou a vzkriesením sme oslobodení od moci hriechu a že môžeme mať nádej, ba istotu večného života. Prosíme Ťa, zmocňuj nás radosťou skrze Tvojho Svätého Ducha, aby sme príkladným životom, úctivými slovami a láskavými skutkami svedčili o Tebe ako o našom Pánovi, ktorého moc mení život a premáha smrť. Amen.

 

Pieseň ES 130

 

Haleluja! Chválime Ťa, Pane, za nesmiernu Tvoju lásku k nám. Anjel Boží odvalil už kameň, Haleluja vznes sa k výšinám. Svätý Bože, Ty si mocným Pánom, zvelebujeme Tvoj božský čin, že si vzkriesil Krista v slávne ráno, všemohúci večný Hospodin.