Príbeh Prázdnej stoličky – projektu Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove pokračuje, tentoraz v reprezentatívnych priestoroch Slovenského národného múzea na nábreží Dunaja v Bratislave. Vernisáž sa konala vo štvrtok 11. júla za účasti predstaviteľov štátnej správy, Evanjelickej cirkvi a. v. aj Židovskej náboženskej obce. Emotívne príhovory a silné príbehy dopĺňali hudobné vstupy speváčky Kataríny Koščovej a klaviristu Daniela Špinera.
Program moderoval generálny riaditeľ SNM Branislav Panis. Za ECAV na Slovensku sa účastníkom vernisáže prihovoril Ivan Eľko, generálny biskup, za Evanjelickú spojenú školu jej riaditeľ Marián Damankoš a za zriaďovateľa Peter Mihoč, biskup Východného dištriktu ECAV. Okolnosti vzniku expozície a jej zámer priblížili iniciátori projektu: Miroslav Čurlík – pedagóg a predseda Školského výboru ECAV, ako aj Ľudmila Kónyová, ktorá pôsobí na ESŠ a v Regionálnom centre podpory učiteľov pri UNIPO. Predstavili tiež autora loga a grafického dizajnu projektu – Tobiáša Cingeľa, absolventa prešovského EKG.
„Projekt je dôkazom toho, že aj na východe Slovenska sa dejú dobré a zmysluplné veci, že vieme žiakov viesť k hodnotovému vzdelávaniu a budovaniu charakterov,“ uviedla Ľ. Kónyová. Pôvodne školský projekt Prázdna stolička má v súčasnosti už medzinárodný presah – na mapovaní osudov vylúčených židovských študentov sa významnou mierou podieľala organizácia Claims Conference so sídlom v Tel Avive.
Pozvanie na vernisáž prijalo viacero významných osobností, medzi nimi: Slavomír Partila – tajomník ministerstva školstva SR; Michail Borisovič Kapustin – hlavný liberálny rabín Slovenska; Didier Rogasik – tlačový atašé francúzskeho veľvyslanectva; ako aj Oľga Gyárfášová – sociologička, politologička a vysokoškolská pedagogička. Od roku 2020 pôsobila ako poradkyňa prezidentky SR Zuzany Čaputovej.
Výstava bude verejnosti sprístupnená od 12. júla do 25. októbra 2024 v Harmincovej sieni Sídelnej budovy SNM na Vajanského nábreží v Bratislave.
Projekt študentov EKG v Prešove pátra po osudoch 102 žiakov vylúčených zo štúdia v roku 1940/41 kvôli svojmu židovskému pôvodu, a to na základe nariadenia tzv. Slovenského štátu. Mnohí z nich boli neskôr deportovaní do koncentračných táborov a veľká časť útrapy 2. svetovej vojny neprežila.
Osudy niektorých z nich približuje kniha vylúčeného a len nedávno zosnulého Róberta Cvi Bornsteina – Záblesky v temnote a Agneše Kalinovej (rod. Farkašovej) – Mojich sedem životov. 25. apríla 2024 výstavu Prázdna stolička v Prešove navštívila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.
V prípade, že projekt považujete za zmysluplný, môžete ho podporiť aj finančne prostredníctvom portálu Donio.sk. Vyzberané finančné prostriedky sú potrebné na to, aby sa výstava dostala do ďalších miest a mohli ju vidieť ďalší žiaci zo základných a stredných škôl.
FOTO a text: Emília Mihočová
Viac o vernisáži v jednom z najbližších vydaní EPST a eVýchodu